Akademie für Raumentwicklung in der Leibniz-Gemeinschaft se sídlem v Hannoveru, SRN, je instituce, která byla založena v roce 1946 a zabývá se výzkumem v oblasti prostorového plánování a regionálního rozvoje. Vytváří síť expertů v širokém okruhu disciplín z celé Evropy a podporuje spolupráci mezi vědou a praxí. Je financována společně z prostředků spolku a zemí.
ARL si klade za cíl připravovat své pracovní výsledky tak, aby byly využitelné pro vědu, správu, politiku, hospodářství a společnost a aby byly přístupné veřejnosti.
ARL vytváří pracovní společenství pro spolupráci na určených tématech, a to buď uvnitř SRN mezi jednotlivými zeměmi, nebo mezi příhraničními zeměmi SRN a sousedícími státy. Ústav územního rozvoje se v minulých letech podílel na činnosti společenství, které neslo název EAG MSO - Europa-Arbeitsgemeinschaft für den mittel- und südosteuropäischen Raum (Pracovní skupina pro střední a jihovýchodní Evropu).
V rámci EAG MSO byly zpracovány např. následující projekty:
Organizačně i finančně se na zpracování projektů podílelo výzkumné a vzdělávací centrum SPECTRA Centre of Excellence při Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.
ARL pořádá každý rok kongres (dříve označovaný jako vědecké plenární zasedání) zaměřený na vybrané aktuální téma. Jedná se o nejvýznamnější vědeckou akci v Německu zaměřenou na problematiku územního rozvoje včetně evropských souvislostí.
Rok 2023
Kongres Zukunftsfähig mobil! Wie lässt sich eine sozial gerechte und ökologisch verantwortliche Mobilität planen? Leipzig, 22. – 23. 6. 2023
Kongres byl zaměřen na problematiku udržitelné mobility. Účastníci se zabývali prostorovými, časovými a sociálními aspekty mobility a dostupnosti. Zkoumány byly také mezinárodní perspektivy a zkušenosti.
Rok 2022
Kongres Künftig alles SMART? Herausforderungen der Digitalisierung für die Raumentwicklung, Bielefeld, 30. 6. – 1. 7. 2022
Tématem kongresu byla digitalizace a její dopady na území a územní rozvoj. Pozornost byla věnována problematice digitalizace v následujících oblastech: mobilita a cestovní ruch, zajištění veřejných služeb, veřejná správa, územní plánování na místní úrovni, účast veřejnosti na plánovacích procesech a příklady ze zahraničí.
Rok 2021
Kongres Im Zeichen der Pandemie – Raumentwicklung zwischen Unsicherheit und Resilienz
Kongres se konal on-line formou. Tématem kongresu byly současné i možné budoucí dopady pandemie Covid-19 na územní rozvoj. Pozornost byla věnována otázkám řešení nejistot a odolnosti, transformačním procesům, účinnosti opatření na různých správních úrovních atd.
Rok 2020
Kongres Räumliche Gerechtigkeit
Z důvodu pandemie COVID-19 se kongres nemohl uskutečnit. Protože se však jedná o velmi aktuální téma, zveřejnila akademie příspěvky, abstrakty a prezentace k tématu od odborníků, kteří měli na kongresu původně vystoupit.
Rok 2019
Kongres Mehr oder weniger? Raumentwicklung braucht Postwachstum!, Kassel, 27. 6. – 28. 6. 2019
Účastníci kongresu se zabývali otázkou, jak může vypadat prostorový rozvoj, který již není zaměřen na hospodářský nebo kvantitativní růst, ale orientuje se na udržitelný rozvoj.
Rok 2018
Kongres Flächenentwicklung im Widerstreit der Interessen, Mnichov, 26. 4. – 27. 4. 2018
Hlavními tématy kongresu byly problematika hledání kompromisu mezi různými zájmy při rozvoji území, budoucí obraz kulturní krajiny, vliv obnovitelné energie na krajinné plánování atd.
Rok 2017
Kongres Gesundheit in der räumlichen Planung verankern, Postupim, 11. 5. – 12. 5. 2017
Hlavním tématem kongresu bylo zdraví a zdravé životní podmínky ve vztahu k prostorovému plánování.
Rok 2016
Kongres Daseinsvorsorge und Zusammenhalt, Hannover, 16. 9. – 17. 9. 2016
Společný kongres ARL a DASL (Německá akademie urbanismu a zemského plánování). Hlavním tématem kongresu byla problematika zajištění veřejných služeb ve vazbě na principy soudržnosti.
Rok 2015
Kongres Migration, Integration - Herausforderungen für die räumliche Planung, Kolín nad Rýnem, 18. 6. – 19. 6. 2015
Hlavním tématem kongresu byla problematika migrace a integrace a dále dopad mezinárodní migrace na územní rozvoj.
Rok 2014
Kongres (T)Raumentwicklung in Europa - Brauchen wir eine neue Politik der Umverteilung? Karlsruhe, 26. 6. – 27. 6. 2014
Hlavním tématem kongresu byly úkoly a možnosti prostorového plánování při prosazování reformované politiky soudržnosti EU v programovém období 2014–2020.
Rok 2013
Kongres Regionale StadtLandschaften, Hamburk, 6. 6. – 7. 6. 2013
Kongres byl zaměřen na následující témata: aktuální rozvoj pronikání města do krajiny a krajiny do města, změny v trendech suburbanizace, tvůrčí pojímání vnitrobloků a zahradničení na veřejných prostranstvích.
Rok 2012
Kongres Infrastrukturgroßprojekte: Akzeptanz durch Raumplanung, Lipsko, 21. 6. – 22. 6. 2012
Kongres byl věnován problematice účasti veřejnosti při plánování velkých infrastrukturních projektů. Cílem jednání bylo představit dosavadní německé zkušenosti a nově vymezit roli prostorového plánování při koordinaci účasti veřejnosti na přípravě infrastrukturních záměrů.
Rok 2011
Kongres Raumentwicklung in Europa 2020. Miteinander – Füreinander – Gegeneinander, Brémy, 16. 6. – 17. 6. 2011
Kongres byl zaměřen na problematiku územního rozvoje v Evropě do roku 2020. Účastníci kongresu se zamýšleli nad tím, jaké výzvy lze očekávat, jaká témata jsou důležitá, které politiky, strategie a nástroje je třeba uplatnit a které problémy je nutné řešit. Důraz byl kladen na otázku, jakou roli může a má hrát prostorové (územní) plánování.
Rok 2010
Vědecké plenární zasedání Neue Energien – neue Chancen und Konflikte für Städte und Regionen, Erfurt, 3. 6. – 4. 6. 2010
Cílem plenárního zasedání bylo představit, porovnat a zvážit různé podněty a přístupy týkající se vztahu prostorového a regionálního plánování k problematice využívání obnovitelných zdrojů energie.
Rok 2009
Vědecké plenární zasedání Wenn zwei sich streiten... – Bessere Planung durch Koordination, Mohuč, 18. 6. – 19. 6. 2009
Plenární zasedání bylo věnováno významu prostorového plánování při koordinaci územního rozvoje v Německu a jeho perspektivám. Z příspěvků a diskuzí vyplynulo, že potřeba koordinace procesů v území v souvislosti s novými problémy a požadavky roste a současně se vyvíjí postavení prostorového plánování v tomto procesu, přičemž hlavním cílem by mělo být dosažení všestranného rozvoje území respektujícího princip udržitelnosti.